Palju õnne! Oled otsustanud kassi võtta. Kuid milline kass on sinu jaoks parim? Kas peaksid võtma tõukassi? Pikakarvalise või lühikarvalise kassi? Isase või emase? Võid isegi kaaluda rohkem kui ühe kassi võtmist, et lõbu kahe- või kolmekordistada või tagada, et kassike ei tunneks end kunagi üksi.
Siin on mõned näpunäited, mis aitavad valikut teha.
Tõukass või mitte?
Üks on kindel – valikus on palju kasse. Olemas on 40–80 erinevat kassitõugu ja umbes 500 variatsiooni. Ja nad kõik on erinevad – alates populaarsetest Siiami, Birma ja Pärsia kassidest kuni sabata Manx’i või karvadeta kanada Sfinksini. Lisaks erinevale väljanägemisele on igal tõul ka oma iseloom ja temperament. Näiteks on Siiami kassid küllaltki ekstravertsed, samas kui pikakarvalised pärslased on sageli rahulikumad.
Erinevate tõugude kohta uurimiseks on mitmeid võimalusi - saad teavet otsida internetist või osta mõne kassitõuge kirjeldava raamatu. Samuti on hea külastada kassinäitust, mille ainsaks negatiivseks küljeks on see, et näed paljusid imelisi ja armsaid kasse ning tahaksid nad kõik endaga koju võtta!
Siiski ei ole tõukassi võtmine niivõrd oluline – tegelikult ei vali enamik inimesi tõukassi. Suurema osa kassiomanike jaoks on tavaline kass ideaalne. Tavaliste segavereliste kasside hulgas on väga palju erinevaid värve ja kasukatüüpe ning sellise kassipoja ostmine ei ole ka kulukas.
Pika- või lühikarvaline?
Pikakarvalised kassid on imeilusad. Kuid pea meeles – pikakarvalise kassi kasuka pusavaba ja kaunina hoidmiseks vajab see igapäevast hoolt. Positiivseks küljeks on see, et regulaarne harjamine on suurepäraseks võimaluseks oma kassiga tugeva sideme loomiseks. Talle meeldib kindlasti ka harjamise käigus saadud tähelepanu! Kui sa ei usu, et sul on aega oma kassi iga päev harjata, siis võib paremaks valikuks olla lühikese karvaga kass.
Isane või emane?
Isased kassid on tavaliselt suuremad kui emased. Kui isast kassi ei steriliseerita, siis võib ta naabruskonnas luusides teiste kassidega kaklustesse sattuda. Ta võib oma territooriumit märkida ka uriini pritsimise või väljaheidete matmata jätmisega. See on su kassi jaoks küll täiesti normaalne käitumine, kuid sinu jaoks võib selline käitumine osutuda suhteliselt ebameeldivaks.
Kui sul on steriliseerimata emane kass, siis on tal regulaarselt jooksuaeg. Jooksuajal teeb ta tõenäoliselt palju lärmi ning isased kassid peavad seda kahtlemata väga atraktiivseks! Loomulikult on tal ka suur võimalus tiineks jääda.
Kui sa ei soovi prekonda täiendada uute väikeste kassipoegade näol, siis on kõige parem kass steriliseerida. See on lihtne protseduur ning hiljem avastad, et paljud soovimatud käitumised lihtsalt lõppevad.
Üks kass või rohkem?
See võib olla keeruline otsus ja sõltub tegelikult igast individuaalsest kassist. Mõnedele kassidele meeldib elada koos teiste kassidega, teised veedaksid parema meelega aega üksi või sinuga. Kui sul on kodus juba täiskasvanud kass, siis arvatavasti oled kursis tema eelistustega.
Kui oled suure osa päevast kodust eemal, siis võid tahta võtta kahte või enamat kassi. Nii saavad nad üksteisele seltsiks olla. Kui nii, siis kaalu kasside võtmist samast pesakonnast. Kassipoegadena tekkinud tugev side aitab neil läbi saada ka täiskasvanuks saaded.
Samuti on tark mõelda selle peale, kui suur su kodu on. Nagu inimestele ei meeldi ka kassidele ülerahvastatus – iga kass vajab oma eluruumi. Üldiselt peaks sul iga olemasoleva kassi kohta olema üks tuba. Nii on igal kassil oma ruum, kuhu end üksiolemiseks peita. Kindlasti on iga kassi jaoks vaja eraldi toidu- ja jooginõusid, voodit ja liivakasti, et nende iseseisvale loomusele vastu tulla.
Kust kassi võtta
Kui oled otsustanud kassi võtta, siis küsi nõu oma sõpradelt ja naabritelt. Mõnel tuttaval võib olla kass või kassipoeg müügiks või nad võivad teada kedagi, kellel on. Vahest soovid külastada kohalikku loomade varjupaika või heategevusasutust? Mõlemas on palju kasse ja kassipoegi, kellel on hädasti kodu vaja.
Kõige parem on vältida vahendajad, kes ostavad kassipoegi sageli mitmest erinevast kohast. Selliseid kassipoegi on võib-olla liiga vara emast võõrutatud või nad on reisinud pika vahemaa ning neil on stessist tulenevalt suurem haigestumise oht. Kui kaalud vahendajalt ostmist, siis pea eelnevalt nõu loomaarstiga, kuna kassipoja minevik ega tervislik seisund ei ole teada.
Kui oled otsustanud osta tõukassi, siis on kõige parem osta kass usaldusväärselt tõuaretajalt. Võid aretaja leida teiste kassiomanike või loomaarstiga rääkides. Võid kuulutusi otsida ka internetist, kassiajakirjadest või külastada näiteks kassinäitusi. Ka tõuklubid võivad su kokku viia kohalike usaldusväärsete aretajatega.
Mida kassipoja võtmisel jälgida
Võimaluse korral palu kassipoegi näha koos nende emaga. Nii saad kontrollida ema üldist tervist ja temperamenti. Kuigi ta ei pruugi kassipoegade eest hoolitsemise tõttu olla tippvormis, siis võid vähemalt veenduda, et kassipoegi ei ole võõrutatud liiga vara.
Kassipoja ema juurest koju toomisega on kõige parem oodata, kuni kassipoeg on vähemalt 7–8 nädala vanune. Mõned tõukasside aretajad armastavad kassipoegi ema juures hoida kuni nad on 12 nädala vanused. Alati on kasulik erinevaid pakkumisi uurida! Püüa enne otsuse tegemist vaatamas käia mitmeid pesakondi. Osta ainult aretajatelt, kelle maja on puhas ja kelle juures näivad kassid õnnelike ja tervetena.