-
Joogivesi
Metsikus looduses elavad suured kaslased enamasti metsades või savannides ja preeriates. Kõigis neis looduskeskkonnas võib vee leidmine olla keeruline. Seepärast on suurte kaslaste kehad kohanenud nii, et nad saaksid suurema osa vett oma saagist.
Ära muretse, kui su kassipoja joomisharjumused tunduvad kummalised.
Sinu kiisuke on täpselt samasugune. Kuid ta peab siiski jooma ning on oluline tagada, et tal oleks alati piisavalt värsket vett.
-
Steriliseerimine
Nagu suurtel kaslastel, on ka sinu isasel kassipojal loomulik instinkt oma territooriumi uriini piserdamisega märgistada. Ning jooksuajal on emane kassipoeg tõenäoliselt lärmakas ja rahutu ning niheleb ja püherdab maas. Steriliseerimine aitab sellist käitumist vältida. Mis veelgi parem – sellel on ka pikaajaline kasu tervisele.
Kassipoja steriliseerimine aitab kaitsta ja parandada looma tervist.
Millal steriliseerida
Parim aeg oma isase või emase kassipoja steriliseerimiseks on umbes kuues elukuu. See on aeg, mil su armas väike karvapall saab suguküpseks. Küsi steriliseerimise kõigi aspektide kohta nõu oma loomaarstilt.
-
Su kassipoja toitumine
Sinu kassipoeg on sarnaselt oma suurtest kaslastest sugulastele tõeline kiskja. Tema hambad, keel ja seedetrakt on kõik mõeldud spetsiaalselt liha söömiseks. Kassipoja loomulike toiteainevajaduste rahuldamiseks on oluline teda toita õige toiduga.
Neid keerukaid vajadusi arvesse võttes, on oluline toita kassipoega spetsiaalse toiduga.
Samuti vajab su kiisuke kiskjana palju valku ja kompleksset toitainete tasakaalu. Kuna kassipoeg kasvab nii kiiresti, on tal teatud toiteaineid vaja vähem või rohkem kui täiskasvanud kassil, sealhulgas kaltsiumi ja fosfori tasakaalu.
-
Näpunäited toitmiseks
Metsikus looduses teavad suured kaslased täpselt, mida nad peavad sööma. Kui söödad oma kassipojale õigetel aegadel õiget toitu, siis toetad tema loomulikke kiskja- ja üksiku küti instinkte.
Su armas kassipoeg võib küll olla väike, kuid ta kasvab 15 korda kiiremini kui inimlaps!
Esimese 4–5 elunädala jooksul saab kassipoeg kõik vajaliku emalt. Enamasti on kassipoeg võõrutatud seitsmendaks elunädalaks, kuid spetsiaalselt valmistatud toitu (nagu Whiskas® Junior kassipoegadele mõeldud kiisueined) võid talle pakkuda juba alates neljandast elunädalast.
-
Täiskasvanud kassi toiduga harjutamine
Sinu väikese kaslase esimese sünnipäeva lähenedes on ta valmis alustama tasakaalustatud täiskasvanud kassidele mõeldud toidu söömist, mis sobib tema kasvuvajadustega.
Su kassipoeg on täiskasvanute toidu proovimist valmis alustama umbes 12 kuu vanuselt.
Kassipoeg on maitses, toidus ja selle temperatuuris toimunud muutuste suhtes väga tundlik, seega taga, et uue toiduga harjutamine toimub sujuvalt.
-
Kuidas kontrollida kassipoja tervist
Looduses kasutavad suured kaslased kasukate hooldamist sotsiaalsete suhete hoidmiseks. Sarnasel viisil saad oma sidet kassipojaga tugevdada sellega, et teed talle regulaarseid tervisekontrolle.
Looduses kasutavad suured kaslased kasukate hooldamist sotsiaalsete suhete hoidmiseks. Sarnasel viisil saad oma sidet kassipojaga tugevdada sellega, et teed talle regulaarseid tervisekontrolle.
Hea on nendega alustada juba noores eas. Nii muutub see kassipoja jaoks loomulikuks rutiiniks.
-
Loomaarsti külastamine
Kassipoeg loodab sinu heale hoolele kohe, kui ta koju viid. Seega registreeri ta kohaliku loomaarsti juures niipea kui võimalik. Samuti on hea kõiki tema tervisedokumente ja loomaarsti telefoninumbrit hoida ühes käepärases kohas. Võiksid kaaluda ka lemmikloomakindlustuse tegemist.
Silita kassipoega läbivaatuse aja ja räägi temaga, et ta end turvalisemalt tunneks.
Teekond
Kassipoeg võib kassipuuri suhtes olla veidi kartlik. Sellega harjumiseks võta puur paar päeva enne kasutamist välja. Aseta puuri mõni tuttava lõhnaga ese, näiteks mänguasi või tekk, et kassipoega rahustada.
-
Terved hambad
Su kassipoeg on loomult kiskja. See tähendab, et ta hammaste kuju on ideaalne liha lõikamiseks ja rebimiseks, mitte peenestamiseks ega närimiseks. Sarnaselt oma suurtest kaslastest sugulastega on ka temal terveid hambaid tarvis söömiseks ja korralikult karva eest hoolitsemiseks.
Harjuta kassipoega varasest east alates suukontrolliga.
Regulaarsed kontrollid
Kassipoja hambad peaksid olema puhtad ja katuvabad. Igemed peaksid olema roosad ja terved. Kui märkad kassipoja hammaste või igemete ümber punetust, siis pea nõu loomaarstiga – mõnikord võivad toidujäägid või bakterid viia hambakatu tekkeni.
-
Külmetumine
Kassipoja esimese üheksa elukuu jooksul võid mingil hetkel märgata, et kassike ei näe kõige parem välja ega tunne end hästi. See võib tuleneda sellest, et ta on külmetunud.
Suurem osa sümptomeid on kerged ning need peaksid paranema hoolika koduse raviga.
Hea uudis on see, et enamasti tekitavad kassipoegadel külmetust vaid kaks viirust. Kui kassipoeg on korralikult vaktsineeritud, siis peaks ta mõlema vastu kaitstud olema.
-
Kirbud ja ussid
Kirbud – sümptomid ja ravi
Kirpe on lihtne märgata. Mis veelgi parem, neid on ka lihtne välja ravida. Kirbud on pruunikasmustad ja näed neid liikumas kassipoja kasukas.
Küsi vajaminevaid nõuandeid ja julgustust loomaarstilt.
Ussid – sümptomid ja ravi
Teadlik tuleb olla kaht tüüpi ussidest. Ümarussid teevad kassipoja pisut kõhukaks ja põhjustavad mõnel juhul oksendamist. Paelussid näevad liivakastis või kassipoja tagumiku juures välja nagu riisiterad.
-
Mured kõhuga
Nagu sinu seedetrakt, muudab ka kassipoja seedetrakt toidu energiaks. Kui kassi toidetakse kehvasti, siis võib see tema kõhtu mõjutada. Tavalisteks probleemideks on kõhulahtisus ja kõhukinnisus.
Kui näed kassipoega aeg-ajalt oksendamas, siis ei ole tõenäoliselt selle pärast tarvis muretseda.
Kui su kiisukesel on üks neist sümptomitest, siis oleks hea lasta loomaarstil ta üle vaadata.