Kitten Kollege

Lihtsaim viis kassiallergiaga võitlemiseks on kassidest eemale hoidmine! Kui oled kassiomanik või sulle meeldib lihtsalt nende armsate kaslaste seltskonnas olla, siis on elu lihtsamaks muutmiseks teisigi võimalusi.

Kuidas ma tean, et olen kassidele allergiline?

Kassiallergia on nagu külmetumine. Tavalised sümptomid on valutavad silmad, aevastushood ja vahel ka sügelev nahk. Mõned kassiomanikud ei tea, et neil on allergia. Nad ajavad sümptomid hoopis tolmuärrituse kaela või arvavad, et nad on saanud mingi viiruse.

Kui sümptomid halvenevad kassi juuresolekul või siis kui ta sinu voodis magab, on sul suure tõenäosusega kassiallergia.

Mis põhjustab kassiallergiat?

Võid arvata, et allergiat põhjustavad kassi karvad. Tegelikult põhjustab kassiallergiat valgu eritumine kassi näärmetest. Karva lakkumine jätab kassi kasukale kuivanud sülge, mis on seda eritist täis.

Su kass ajab kodus ka kuivanud nahka, ehk kõõma, mis koosneb viis korda väiksematest nahatükkidest kui kodus olevad tolmuosakesed ning seega hõljub kõõm enne maha vajumist õhus pikka aega ja seda on lihtne sisse hingata.

Kas lühikarvalised kassid on paremad kui pikakarvalised kassid?

Tegelikult mitte. Tegelikult on uuringud näidanud, et pikakarvalised kassid on allergiate poolest lühikarvalistest paremad. Kuigi iga kassitõug võib allergiat põhjustada, eritavad isased kassid rohkem valku kui emased ning steriliseeritud isased vähem kui steriliseerimata kassid.

Mida ma saan teha sümptomite leevendamiseks?

On kaks peamist asja, mis suurendavad allergeenide hulka kodus:

• palju pehmet mööblit;
• kassi hoidmine siseruumides.

Kui sul on toakass, siis ürita teda hoida teatud majaosadest ja eriti mööbli pealt eemal! Madratsid, tekid, linad ja mööblikaitsed meelitavad ligi kõik allergeene. Seega ära lase kassil nende peal magada, kuigi talle võib meeldida su voodisse pugeda!

Kas maja puhastamine aitab?

Kõige tõhusam viis allergeenidega võitlemiseks on hoida asju (sealhulgas vaipu) võimalikult puhtana. Tavalise tolmuimejaga puhastamine võib olukorra hullemaks teha, kuna see paiskab allergeenid õhku. Seega proovi oma vaipu puhastada auruga. Seda iga kolme kuu tagant tehes peaks allergiline reaktsioon kergenema.

Hea on kasutada pestavaid ja allergiavastaseid linu ja tekke. Pese oma voodilinu vähemalt iga kahe nädala tagant 40° või soojemas vees. Ja harju akende lahti tegemisega – puhas õhk juhib allergeenid toast välja.

Kui soovid teha radikaalsemaid muudatusi, siis kaalu siledast puidust või vinüülist põrandate paigaldamist ning eelista pehmet mööblit, mille katteid saab regulaarselt pesta.

Aga ravimid?

Sügeleva kurgu ja vesiste silmade leevendamiseks on olemas palju ravimeid ja isegi süste. Need on saadaval nii retseptiga kui ka ilma, küsi nõu oma perearsti või apteekri käest. Õige ravim koos eelpool toodud soovitustega peaks laskma sul oma kassi kaisutada nii palju kui süda lustib!