Kitten Kollege

Tõenäoliselt elab su kass 13.–17. eluaastani. Looma pika ja õnneliku elu nautimisele kaasa aitamiseks proovi paika panna järgmine viiesammuline tervisekontroll. Selliseid kontrolle korra kuus läbi viies saad terviseprobleemid võimalikult vara avastada ja nende suhtes midagi ette võtta.

1. Kaal

Kaalu kassi teda süles hoides ja vannitoakaalu peal seistes ning lahuta enda kehakaal teie kogukaalust. Muutusi kassi kaalus võid märgata ka tema kohal seistes ja alla vaadates ribide alt kerget „taljet“ otsides. Seda saad teha ka tema ülakeha katsudes – peaksid sõrmedega tundma kassi ribisid. Samuti võid ladestunud rasva kontrollida kassi tagajalgade vahelt ja kõhu alt.

Kui arvad, et su kass on ülekaaluline, siis pea nõu loomaarstiga. Saad kassi aidata toidulaualt igasuguste maiustuste ja suupistete ärajätmisega või talle kahe suure toidukorra asemel nelja väiksema andmisega. Vaata, et kass end piisavalt liigutaks. Alusta aegamisi lühikeste mängudega ja muuda neid aja möödudes üha pikemaks.

Kui arvad, et su kass on alakaaluline (näiteks kui ta ribid välja ulatuvad), siis vii ta loomaarsti juurde kontrolli.

2. Kasukas ja nahk 

Kontrolli oma kassi kasukat. See peaks olema ühtlaselt sile pealaest sabaotsani. Jaota karv pea juurest ja selja peal kaheks ja kontrolli, et tal ei esineks nahal helbeid, kestendust ega haavu.

Sealt liigu edasi saba, tagumiku ja kõhu juurde. Nendes kohtades pane tähele, kas mõni kirp on endale karvastikku kodu loonud. Kui on, siis näed karvadel pisikesi musti helbed või kübemed. Kui arvad, et su kassil on kirbud, siis küsi loomaarstilt nõu sobiva ravimi leidmiseks. 

Kontrolli kassi kasuka värvust – see peaks olema kirgas ja läikiv. Kui see on tuhm või luitunud, siis võib kass olla haige.

3. Silmad ja kõrvad

Kontrolli kassi silmi tema alumisi silmalaugusid õrnalt alla tõmmates – need peaksid olema seest roosad; vaata, et mõlemad pupillid oleks normaalse suurusega. Järgmiseks seisa kassiga päevavalguses aknalaua kõrval, ava ja sulge kardinaid ning kontrolli, kui tundlikud tema pupillid päikesevalgusele on. Kontrolli ka eritist kassi silmast või liigset vesisust – mõlemad võivad tähendada, et ta on saanud silmapõletiku.

Kontrolli ka kassi kõrvu. Need peaksid olema puhtad ja roosat värvi (kuid mitte liiga roosad). Tema kõrvades ei tohiks olla ka mustust ega ebameeldivat lõhna. Kontrolli kõrvavaha – eriti tumedat vaha, mis võib olla märk kuulmelestadest või infektsioonist.

Kui märkad midagi ebatavalist kassi silmades või kõrvades, siis helista loomaarstile ja küsi nõu.

4. Hambad ja igemed

Kontrolli kassi hambaid tema suud ettevaatlikult avades. Kontrolli kõiki hambaid ja otsi hammastelt kollast või tumepruuni hambakivi. Kui hammastel leidub hambakivi, siis vii kass selle eemaldamiseks loomaarsti juurde.

Võid hambakivi ennetada sellega, et palud loomaarstil kassi suud regulaarselt ja korralikult puhastada. Jätka head tööd kodus spetsiaalset lemmikloomade hambaharja ja hambapastat kasutades ning anna kassile maiustusi või kuivtoitu, mis on mõeldud katu vastu võitlemiseks.

5. Kere

Otsi oma kassi kehalt ebatavalisi klompe või muhke. Aseta mõlemad käed kassi pea peale ja libista need kõigepealt tema koonu alla ning siis esijalgade taha. Liiguta käed kassi õlgade alla, üle selja ja puusade ning üle jalgade. Kontrolli ka küüniseid ja käppade padjandeid, et nendel ei oleks haavu ega pragusid. Kui leiad midagi, millega sa rahul ei ole, siis vii kass loomaarsti juurde.

Kui oled oma kassiga väga tähelepanelik, siis tead peagi, milline ta tervena välja näeb. Nii märkad kiiresti kõike tavatut ja aitad tal elada õnnelikku ja tervet elu.