considering a kitten

Kassipojad on imearmsad. Kuidas võiksidki neisse armsatesse ja sõbralikesse karvakeradesse mitte armuda? Kuid kassipoja võtmine oma perre on alles selle põneva teekonna esimene osa. Su uudishimulik karvapall saab täiskasvanuks ühe aasta jooksul. Seega veendu enne esimese sammu tegemist, et oled täiskasvanud kassi pidamiseks valmis.

Kas mul on juba kodus muid lemmikloomi?

Kassipojad on uudishimulikud ja seltsivad. Kuid kassid on loomuselt iseseisvad ning vanemaks saades vajavad nad üha rohkem ruumi iseenda jaoks, eriti vaikseid ja mõnusaid nurgakesi, kus nad end turvaliselt tunnevad. Tutvusta oma uut kassipoega teistele lemmikutele aegamisi ja veendu, et kõigil on isiklik söömis- ja magamiskoht ja liivakast. Kui sul on näiteks kodus vanem kass, siis võid valmistuda sisseelamisperioodiks, mille jooksul kauaaegne elanik uue tulijaga harjub.

Kui näib, et su lemmikud ei sõbrune, siis ära muretse. Kassidel ei teki alati teiste lemmikloomade või oma pesakonnast väljaspool sündinud kassidega tihedat läbikäimist.

Kas ma töötan palju või reisin tihti?

Kassipojad võivad kauaks üksi koju jättes ärevusse sattuda. Mis veelgi olulisem, nende tillukeste kõhtude tõttu on neid vaja toita kogu päeva jooksul, iga paari tunni järel.

Kui elustiili tõttu pead oma kassipoja üksi jätma, siis kaalu vanema ja iseseisvama kassi võtmist. Võid võtta isegi kaks kassi samast pesakonnast. Nii saavad nad üksteise seltskonda nautida.

Kui oled regulaarselt kodust eemal, siis taga, et oleks keegi, kes sinu äraolekul su kassipoja eest hoolitseb. Vahest on sul kassisõbralik naaber, kes on nõus su kassipojaga iga päev mängima ja teda toitma (enamus kasse eelistab tuttavat keskkonda). Teine võimalus on palgata professionaalne kassihoidja.

Toas või õues?

Kõiki kassipoegi tuleks siseruumides hoida seni, kuni nad on täielikult vaktsineeritud. Enne puberteeti on soovitatav nad ka kohitseda. Kohitsemata isased kassid jooksevad suurema tõenäosusega kodunt ära ja kisklevad teiste isastega. Emased kassid võivad tiineks jääda juba nelja kuu vanuselt, mida peetakse üldiselt liiga varajaseks järglaste saamiseks. Küsi loomaarstilt, millal on õige aeg oma kass kohitseda lasta.

Kui kodu asub tiheda liiklusega maantee lähedal (või kui elad korteris või aiata majas), siis võid eelistada oma kassi püsivalt siseruumides hoida. Isegi nii elades võib ta värsket õhku saada koduga ühendatud turvalise õuekambri kaudu. Sellistel kambritel on tavaliselt varjualune ja tasapind, kus kass saab end ilmastikutingimuste eest kaitsta.

Kui otsustad kassi siseruumides hoida, siis pea meeles, et heas vormis ja õnnelik kass vajab palju stimulatsiooni. Taga, et kassil oleks piisavalt mänguasju, kraapimispuid või matte ning leia iga päev aega oma kassiga mängimiseks ja suhtlemiseks ning kassi silitamiseks. Samuti tasub meeles pidada, et siseruumides peetavad kassid liiguvad mõistagi vähem ning seega vajavad nad vormi jäämiseks igapäevaselt vähem toitu.

Kuid kõige tähtsamaks kaalutluseks kassi siseruumides või väljas pidamise arutelus on kassipoja iseloom. Kui kassipoeg pärineb kodustamata või poolkodustatud pesakonnast või kui ta on juba väljas olemisega harjunud, siis ei pruugi talle tubane elustiil sobida.

Pea meeles, et nii toas kui ka õues elava kiisu puhul on oluline kiisu vaktsineerimistel silma peal hoida ning ta tähtsate iga-aastaste kontrollide ja kordusvaktsineerimiste jaoks loomaarsti juurde viia.

Kas kavatsen kolida uude koju?

Nii noored kui ka vanad kassid armastavad tuttavat keskkonda. Seega võib uude kohta kolimine kassipoja jaoks väga häiriv olla. Uues kodus kohanemine võib veidi aega võtta, eriti siis, kui uus keskkond on harjumuspärasest väga erinev.

Kui plaanid lähitulevikus kolida, siis on tõenäoliselt tark kassipoeg kaasa võtta alles pärast enda uues kodus sisse seadmist. Kui see ei ole võimalik, siis ära muretse. Taga oma kassipojale lihtsalt tema enda ohutu nurgake ja rahusta teda kogu kolimise ajal, et ta oleks rahulik ja õnnelik.